Прояви мінералізації вольфраму, міді, кобальту і золота в районі Аргентинських островів (Західна Антарктида)
- Аргентинські острови,
- дайка,
- брекчія гранодіоритів,
- метасоматити,
- точка мінералізації
- вольфрам,
- мідь,
- кобальт,
- золото ...Більше
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Анотація
Мета. Метою наших досліджень був пошук проявів рудної мінералізації на островах Рока та Крулс у районі Аргентинських островів Західної Антарктиди. Методи. Зразки гірських порід з проявами рудної мінералізації були відібрані під час проведення польових робіт 2010 та 2012 рр. Силікатні аналізи порід виконувались методом "мокрої хімії" в Інституті геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка Національної академії наук України (ІГМР НАН України). Рентгеноструктурний аналіз порід проводився на дифрактометрі ДРОН-2 з випромінюванням міді (СuКα = 1,54178 Å). Зразки були обстежені у інтервалі кутів 4—65° 2θ з 0,1 град/хв інтервал вибірки. Для діагностики мінералів використовувся каталог еталонних зразків бази даних PDF-2 (Міжнародний центр дифракційних даних, ICDD) 2003. Хімічний склад мінералів досліджувався на рентгенівському мікроаналізаторі JXA-733 (Jeol, Японія) з використанням хвильового і енерго-дисперсійного спектрометрів. Вміст рідкісних і розсіяних елементів у породах визначався методом індукційно-зв’язаної плазми з мас-спектрометричним закінченням аналізу (ICP-MS) та кількісним спектральним методом. Правильність аналізів контролювали шляхом вимірювання міжнародних і російських стандартних зразків GSP-2, ВМ, СГД-1А, СТ-1. Помилки визначення концентрацій становили від 3 до 5 мас. % для більшості елементів. Кількісний спектральний аналіз виконувався в лабораторії ІГМР НАН України. Петрографічні дослідження прозорих шліфів порід виконувались за допомогою оптичного поляризаційного мікроскопа МІН-8. Результати. Вольфрам, мідь, цинк і свинець були виявлені в дайці лампрофірів у гранодіоритах андійського комплексу на невеликому острові в архіпелазі Рока. Ця дайка, потужністю до 0,5 м, яка вкорінювалась у ще не закристалізовану інтрузію гранодіоритів, має форму півкола. Кут падіння дайки близько 70°. У ній була виявлена мінералізація вольфраму (28,7 г/т), міді (445 г/т), цинку (207 г/т) та свинцю (123 г/т). У східній частині одного з островів архіпелагу Крулс серед гранодіоритів була вивчена крутопадаюча (аз. пад. ПнЗ 345°, кут 82°) тектонічна зона шириною до 10 м, до якої приурочені три смуги метасоматитів, одна з яких досягає потужності до 0,5 м. Серед метасоматитів виділяються епідозити, пірит-плагіоклазові і пірит-епідотові породи, які утворилися в результаті гідротермально-метасоматичної переробки тектонічної брекчії по гранодіоритам. У них виявлено кобальт (800 г/т), мідь (200 г/т) та невелику кількість золота (до 0,3 г/т). У цих метасоматитах спостерігаються магнетит, пірит, халькопірит і пірротин. Кобальт присутній як домішка у магнетиті та піриті. Висновки. За час геологічних досліджень у 2010 та 2012 рр. були вперше виявлені прояви мінералізації вольфраму, міді, свинцю, кобальту та золота. Рудна мінералізація такого генезису була раніше невідома в цьому районі. Отримані дані дозволяють уточнити перспективи на пошуки корисних копалин у Західній Антарктиді.
Посилання
- Bakhmutov, V.G., Gladkochub, D.P., Shpyra, V.V. 2013. Vozrastnaya pozitsiya, geodinamicheskaya spetsifika i paleomagnetizm intruzivnykh kompleksov zapadnogo poberezhya Antarkticheskogo poluostrova [Age position, geodynamic specificity, and paleomagnetism of intrusive complexes of the west coast of the Antarctic Peninsula]. Geofiz. Zhurn., 35, 3, 3-30.
- Hawkes, D.D. 1982. Nature and distribution of metalliferous mineralization in the northern Antarctic Peninsula. J. Geol. Soc., 139, 6, 803-809. https://doi.org/10.1144/gsjgs.139.6.0803
- Naumko, I.M., Artemenko, G.V., Bakhmutov, V.G., Vovk, O.P., Tеlepko, L.F., Sakhno, B.E. 2018. Quartz forming conditions in secant veins in granodiorites of the Andean intrusive complex of the Barchans Islands (Argentine Islands, West Antarctic). Dopov. NAS Ukraine, 4, 74-80. https://doi.org/10.15407/dopovidi2018.04.074
- Vinogradov, A.P. 1962. Srednee soderzhanie khimicheskikh elementov v glavnykh tipakh izverzhennykh porod zemnoy kory [The average content of chemical elements in the main types of igneous rocks of the earth's crust]. Geokhimiya, 7, 555-571.