Український антарктичний журнал

№ 9 (2010): Український антарктичний журнал
Articles

Наукова діяльність України в Антарктиці на десятирічний період

П. Ф. Гожик
Національна академія наук України, Київ
В. А. Литвинов
Національний антарктичний науковий центр, Київ, Україна
В. М. Маланчук
Національний антарктичний науковий центр України, Київ, Україна
Опубліковано December 15, 2010
Як цитувати
Гожик, П. Ф., Литвинов, В. А., & Маланчук, В. М. (2010). Наукова діяльність України в Антарктиці на десятирічний період. Український антарктичний журнал, (9), 7-15. https://doi.org/10.33275/1727-7485.9.2010.387

Анотація

3 листопада 2010 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1002 «Про затвердження Державної цільової науково-технічної програми проведення досліджень в Антарктиці на 2011–2020 роки». Прийняття Постанови КМУ відкриває нашим вченим новий простір для наукових розвідок і подальшої інтеграції до міжнародного загону лідерів освоєння Льодового континенту та сприятиме виконанню Україною міжнародних зобов'язань у рамках Договору про Антарктику 1959 року.

Значимість і економічна ефективність проведення активної і впливової присутності України в Антарктиці для здійснення її довгострокових інтересів визначається тим, що йдеться про реальну участь нашої країни в управлінні та стратегічному контролі 1/8 суші планети – Антарктиди, яка займає 25% поверхні Землі. Вклад Держави в реалізацію завдань та заходів нової Програми досліджень в Антарктиці слід розглядати як перспективні інвестиції у майбутнє економічного розвитку нашої країни, оцінити який можливо, лише виходячи з кон'юнктури світового ринку: Антарктика має унікальний потенціал живих ресурсів, величезні розвідані запаси вуглеводнів і мінеральних ресурсів, потужний прісноводний потенціал, привабливий туристичний потенціал.

Глобальне потепління і пов'язані з ним ризики, вичерпання наявних запасів вуглеводнів, мінеральної сировини, прісної води, зростання кількості природних катаклізмів, яка не піддається прогнозуванню, зміни клімату, підвищення загального рівня сейсмічності, збільшення кількості природних і техногенних катастроф – це проблеми, які можна розв'язати лише в результаті комплексних наукових досліджень і які вимагають постійної координації зусиль центральних органів виконавчої влади,
Національної академії наук та інших установ і організацій, зокрема, з виконання Державної програми проведення досліджень в Антарктиці з метою одержання політичних, соціально-економічних та екологічних результатів такої діяльності.