Український антарктичний журнал

№ 6-7 (2008): Український антарктичний журнал
Articles

Про сезонні та міжрічні коливання рівня Світового океану на узбережжі Антарктиди, а також про можливу роль танення криги в його збільшенні

Р. Р. Белевич
Морський гідрофізичний інститут НАН України, Одеса
А. М. Буров
Морський гідрофізичний інститут НАН України, Одеса
І. П. Неверовський
Гідрометеорологічний центр Чорного й Азовського морів ГМС України, Одеса
М. І. Скипа
Морський гідрофізичний інститут НАН України, Одеса
Опубліковано December 15, 2008
Як цитувати
Белевич, Р. Р., Буров, А. М., Неверовський, І. П., & Скипа, М. І. (2008). Про сезонні та міжрічні коливання рівня Світового океану на узбережжі Антарктиди, а також про можливу роль танення криги в його збільшенні. Український антарктичний журнал, (6-7), 79-89. https://doi.org/10.33275/1727-7485.6-7.2008.496

Анотація

На підставі аналізу рядів середньомісячних висот рівня восьми прибережних станцій Антарктиди виділено час (місяць) настання екстремумів і величини їх амплітуд у сезонному ході даної характеристики. У міжрічній мінливості рівня виявлено періоди й амплітуди домінуючих довгоперіодних хвильових збурень. Зроблено спробу, застосувавши метод водного нівелювання й вибравши Брест як реперну станцію, оцінити (за трендами міжрічних коливань рівня станцій) кількість води, що розтанула та потрапила у Світовий океан з Антарктиди. У результаті розраховано кількість талої води, що потрапила за даний період із Антарктиди у Світовий океан. Аналогічні орієнтовні оцінки було проведено також для о. Гренландія і Північного Льодовитого океану. Отримані об'єми води, що потрапили до Світового океану від названих об'єктів, хоча вони й оціночні та дискусійні, представляються правдоподібними і близькими до істинних.

Посилання

  1. Boguslavskij, S. G., Kubryakov, A. I., & Ivashhenko, I. K. (1997). Izmeneniya urovnya Chernogo moray. [Changes in the Black Sea level]. Physical Oceanography, 3, 47–57.
  2. Goryachkin, Yu. N., & Ivanov, V. A. (2006). Uroven` Chernogo morya: proshloe, nastoyashhee i budushhee. [Black Sea Level: Past, Present and Future]. Sevastopol`, MGI NAN Ukrainy`.
  3. Zenin, V. D. (1961). Metod vodnogo nivelirovaniya. [Water leveling method]. Trudy GOIN, 61, 66–115.
  4. Pobedonoscev, S. V. (1978). Ispol`zovanie vodnogo nivelirovaniya dlya proverki I vosstanovleniya znachenij urovnya morya. [Using water leveling to check and restore sea level values]. Trudy GOIN, 137, 97–107.
  5. Shkol`ny`j, E. P., & Galich, E. A. (2007). Osobennosti krupnomasshtabny`x processov v atmosphere zapadnogo sektora Yuzhnogo polushariya [Features of large-scale processes in the atmosphere of the western sector of the Southern Hemisphere]. Tezi dopovіdej drugoї mіzhnarodnoї naukovo-texnіchnoї konferenczії, prisvyachenoї 75-rіchchyu des`kogo derzhavnogo ekologіchnogo unіversitetu, Odesa, ODEKU.
  6. Permanent Service for Mean Sea Level (MSMSL), http://www.pol.ac.uk/psmsl